TPL_x_LANG_MOBILE_MENU
Login

Kent Hakkında

Sütunlu Cadde ve Anıt

alt

Kuzey Şehir Kapısı ve Sütunlu Cadde

Kuzey Şehir Kapısı önündeki meydanın güney orta kısmında, kent merkezine doğru devam eden, 8,70 m genişliğinde, sütunlu cadde başlamaktadır. Sütunlu caddenin başlangıcında, şimdilik ismi kesin olmayan kentin önemli kişilerinden birisine ait bir anıt bulunmuştur. Kapının önünde etrafını 8 anıtsal Korinth sütunun çevirdiği, batı kenarında dükkanların da bulunduğu yaklaşık 42 m genişliğinde bir meydanlık vardır. Burası dışarıdan kente girenlerin ve kent içinden gelip çeşmeyi kullanmak isteyenlerin toplandığı alan görünümündedir.

M.S. 2. yy ortaları ve sonrasında yapılan Şehir Kapısı ve Cadde başlangıcı ile ilgili düzenlemelerinin tamamında, anıtın olduğu şekilde korunmasına özen gösterilmiştir. Bir depremle yıkılan kapı ve caddenin bulunduğu yere Bizans Dönemi’nde kent içinden toplanan mimari elemanlar ile yeni yapılar ve sütunlu cadde inşa edilmiştir.

Gymnasion

Yerleşimin kuzey suruna yakın ve kuzey kent kapısının güneybatısında, kuzey-güney yönünde dikdörtgen planlı inşa edilen gymnasion, büyük ölçekli bir yapıdır. Stratonikeiada 1977 yılında ilk kazma vurulan yerlerden birisi burasıdır.

Devamını oku...

Tarihçe

Karia Bölgesi’nin iç kesimindeki kentlerinden birisi olan Stratonikeia, Muğla İli, Yatağan ilçesi, Eskihisar Köyündedir. İlk bilimsel kazılar 1 Ağustos 1977 tarihinde Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında bir ekip tarafından başlatılmıştır. Bu ekibin çalışmaları 1997 yılına kadar sürmüştür. Daha sonra 2003-2006 yılları arasında ise Prof. Dr. M. Çetin Şahin başkanlığında kazılar yapılmıştır. Şimdi Prof. Dr. Bilal SÖĞÜT başkanlığında bir ekip, burada araştırma, kazı ve restorasyon çalışmalarını yürütmektedir.

Antik yazarlardan Herodotos (V, 118), Strabon (XIV, II, 25), Pausanias (5, 21, 10) ve Bizanslı Stephanos (Ethnika, 696)’nın verdiği bilgilere göre, burada Khrysaoris / Idrias adında bir yerleşme vardı.

M.Ö. 281 yılından sonra, kısa bir süre içinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından, önceden üvey annesi ve sonrasında eşi olan Stratonike adına bu kentin adı değiştirilmiştir. Stratonikeia ve içinde bulunduğu bölge, Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştirmiştir.

Devamını oku...

Bouleuterion

Bouleuterion, kent merkezinde doğu-batı yönünde yerleştirilmiş, dikdörtgen planlı bir yapıdır. Avlu kısmının kazısı tamamlanmamıştır. 24,95x29,80 m ölçülerindeki batı kenarında yarım daire şeklinde oturma basamakları ve bunun doğusundaki alanda da avlusu vardır.

Devamını oku...

Su Yapısı

Yatağan-Milas karayolu yapımı esnasında tespit edilip, daha sonra kazıyla büyük bir kısmı ortaya çıkarılan yapı, modern kara yolunun güney kenarında bulunmaktadır. Burada ortaya çıkarılan bent haricinde, herhangi bir yapı bilinmemektedir. Yer yer devşirme mimari bloklarında kullanıldığı yapı, Roma İmparatorluk Dönemi’ne tarihlenmektedir.

Köy Meydanı Kompleksi

Antik kentin batısında, batı sur duvarlarının yaklaşık 50 m doğusunda, eski Eskihisar Köyü’nün Meydanı vardır. Burada Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi sosyal, sivil ve dini yapılarından Türk Hamamı, Şaban Ağa Camii, kahve, fırın ve farklı mesleklere ait dükkânlar görülmektedir.

Devamını oku...

Müze Deposu

alt

Hasan Sar Evi-Eski Kazı Evi ve Müze Deposu Restorasyon Sonrası

Antik kent merkezine yakın bir noktada bulunan ev daha önce korumaya alınarak, 1995 yılına kadar Kazı evi ve Müze Deposu olarak kullanılmıştır. Burası iki katlı binası, üzerinde kırma çatısı ve güney kısmında geniş bahçesi ile tam bir ağa evidir.

Şaban Ağa Camii

alt

Şaban Ağa Camii Restorasyon Sonrası

 

Cami Köy Meydanı’nın batısında, Selçuk Hamamı’nın hemen kuzeyindedir. Yaptıranından dolayı Şaban Ağa Camii olarak adlandırılmıştır. Kitabesine göre 1876 (Hicri 1293) yılında yeniden inşa edilmiştir. Birçok tamirat geçirmiş olmasına rağmen, günümüze kadar sağlam gelebilmiştir. Evliya Çelebi’nin bahsettiği Tabakhane Camii/Sulu Camii olarak bilinen yapının olduğu yere inşa edilmiş olmalıdır. Ayrıca Hilair’in gravüründe burada üzeri kubbeli, tek şerefeli minaresi olan bir caminin varlığı görülmektedir.

Devamını oku...

Selcuk Hamamı

Köy Meydanı’ndaki Şaban Ağa Camisi’nin hemen güneyinde, cami ile bütünlük oluşturacak şekilde inşa edilen, halk arasında “Selçuk Hamamı” olarak adlandırılan hamam bulunmaktadır. Hamamın bugün genellikle duvarları ayakta kalmış, tonozlu bir mekanı hariç diğer kısımlarının üst örtüsü tamamen, bazı mekanlarının duvarları da kısmen veya tamamen yıkılmıştır.

Devamını oku...

Kutsal Alanlar

1-Lagina Hekate
2-Panamara Zeus ve Hera
3-Zeus Khrysaoris

Neden Stratonikeia

-     Kara yolunun içinden geçtiği bir kenttir.
-     Marmaris ve Bodrum yönüne giden tüm yolların güzergahı üzerindedir.
-     Yapıları beyaz mermerden olan bir kenttir.
-     Dünyada ölümsüz iki aşkın yaşandığının bilindiği tek kenttir.
-     Cicero’nun dinlediği Asialı konuşmacıların içinde en üstünü olan Menippos’un memleketidir.
-     Hekate ve Zeus’a ithaf edilmiş iki büyük kutsal alana sahip tek şehir devletidir.
-     Bütün Karialıların mülkiyeti olan, antik dönemde önemli dini tören ve görüşmelerin yapıldığı dini merkez Zeus Khrysaereon Tapınağı buradadır.
-     Her yıl çok sayıda festival topluluklarını kendine çeken Lagina Hekate Kutsal Alanı’nın bağlı olduğu siyasi merkez burasıdır.
-     Antik Dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden birisidir.
-     Taş döşeli ve kaldırımlı Osmanlı sokaklarında yürüyerek bir antik kentin gezildiği örnek bir ören yeridir.
-     Gladyatörlerin pek çok dövüşten sonra hayatta kalmayı başarıp emeklilik yaşadıkları bir kenttir.
-     Antik Döneme ait en büyük Gymnasion’un (105x267 m) olduğu kenttir.

Kayıtlı Kullanıcı